Co musimy wiedzieć o maturze z języka niemieckiego?

Pełne zrozumienie

Matura niemiecki ma to do siebie, że zrozumienie jest najważniejsze. Musimy wiedzieć, co konkretnie podlega ocenie w każdej z części egzaminu. Bardzo ważne jest także to, ile punktów możemy za to wszystko zdobyć. O maturze powinniśmy pomyśleć jako o każdej innej formie rywalizacji. Walczmy o wysoki wynik w zawodach. Gdy zależy nam na zwycięstwie, to poznajmy wszelkie zasady gry.

Poszczególne części matury

Pierwsza część matury to rozumienie ze słuchu. Musimy się tutaj możliwie maksymalnie skoncentrować. Na podstawie wszelkich odsłuchanych dialogów odpowiadamy na pytania testowe. Nie są one trudne, ale jednak są nieco podchwytliwe. W podstawie można tutaj zdobyć maksymalnie 30 procent, a w części rozszerzonej 24 procent wszystkich punktów.

Kolejna część to czytanie ze zrozumieniem. Jest to bardzo przyjemna forma na sprawdzenie tego wszystkiego, co potrafimy zdanego tekstu wyciągnąć. Może to być wpis blogowy, część artykułu, czy też zapiski z pamiętnika. Naszym zadaniem jest przeczytanie tekstu i odpowiedzieć na zamknięte pytania. Tutaj w części podstawowej jest do uzyskania 30 procent, a w przypadku matury rozszerzone 26 procent.

Część trzecia to znajomość środków językowych. Musimy w tej części postawić na niesamowitą kreatywność. Zadania z tej części mają na celu sprawdzenie, jak dobrze znamy gramatyczne zasady, które są wymagane na konkretnym poziomie biegłości wyrażenia oraz także słownictwo. W podstawie można uzyskać tutaj 20 procent, a w rozszerzeniu 24 procent wszystkich punktów.

Na samym końcu czeka na nas wypowiedź pisemna. Na maturze rozszerzonej możemy wybrać zazwyczaj pomiędzy artykułem publicystycznym a rozprawką maturalną. Jeśli tylko zdajemy podstawę, to polecenie dotyczyć będzie napisania maila lub listo do kolegi z Niemiec. W podstawie zdobyć tutaj możemy 20 procent wszystkich punktów, a w rozszerzonej 26 procent wszystkich punktów.

Teraz już wszystko wiemy. Pora zacząć się przygotowywać.